trasy

zobrazit seznam tras

6 - Nejen po stopách ležácké tragédie

Zjistěte více o nešťastných událostech roku 1942 na Chrudimsku. Z atmosféry pietního území kdysi živé obce Ležáky zamrazí. Rozehřeje vás miniexpozice kovářských a podkovářských výrobků ve Vrbatově Kostelci, nahlédnutí do činného lomu Zárubka, návštěva výrobny a prodejny tradičních skleněných foukaných ozdob nebo pohled z vyhlídky do zatopeného lomu u obce Srní. Tam si můžete dát delší zastávku s posezením a trochu se tím opět zchladit. Vždyť odpočívadlo se skládá z židlí a stolu v "megalitickém" kamenném stylu.
Info o trase

Délka: 28,3 km

Náročnost:

RAZÍTKOVACÍ MÍSTA:
Muzeum Národní kulturní památky Ležáky (telefon: 469 344 179),
Koulier Oflenda
Koulier Oflenda 
Na Oflendě se odehrává ruční výroba a prodej foukaných skleněných ozdob. Exkurzi do výroby lze rezervovat on-line, její součástí je možnost malování vlastní ozdoby.
- prodejna vánočních ozdob (telefon: 469 350 470)

Trasa
Start: Ležáky, muzeum NKP -> 1,2 km směr Dřeveš, trasa č. 4114 -> 2,8 km odbočit vlevo směr Vrbětice a dále směr Kvasín, silnice III. třídy -> 1,3 km odbočit vpravo směr
Vrbatův Kostelec
Vrbatův Kostelec
První písemná zmínka o obci Vrbatův Kostelec pochází z roku 1073. V centru obce u autobusové zastávky vytvořil kovář František Uchytil malou venkovní expozici obsahující kovářské a podkovářské výrobky.
, trasa č. 4119 -> 5,3 km odbočit vpravo směr Cejřov a dále směr Mrákotín, trasa č. 4122 -> 2,3 km odbočit vpravo směr Oflenda, silnice III. třídy -> 3,1 km odbočit vpravo směr Holetín, trasa č.
18 -> 3,8 km odbočit vpravo směr Horní Babákov, zelená turistická značka -> 0,4 km odbočit vlevo červená turistická značka (vyhlídka na zatopený lom, kamenné posezení) -> 0,4 km zpět červená turistická značka směr Srní -> 1,3 km odbočit doprava zelená turistická značka směr Horní Babákov -> 6,3 km odbočit doleva modrá turistická značka směr Dolní Babákov a dále po modré do cíle.