trasy

zobrazit seznam tras

1 - Po stopách koňských kopyt

Koně jsou pro Pardubicko stejně typické jako perník. Poznejte historii tradice chovu koní nejen na Pardubicku, ale i v blízkém okolí. Věděli jste, že v Chlumci nad Cidlinou se konal první závod Velké pardubické? Že Vilém z Pernštejna nechal ze Semína spravovat západní část svého území, mimo jiné také Kladruby? Byli to toiž právě Pernštejnové, kteří v Kladrubech na počátku 16. století založili "Voboru koňskou", v níž chovali koně pro reprezentativní, válečné a hospodářské účely. V nedalekém Heřmanově Městci můžete navštívit nedávno zrekonstruované
výcvikové stáje
Výcvikové stáje v Heřmanově Městci

Postaveny roku 1875 za účelem ustájení koní pro hony, pólo a kočáry. Dnes slouží jako výcvikové centrum starokladrubských koní. V areálu je možné navštívit hřebčín společně s postrojovnou a galasedlovnou nebo muzeum.

a posoudit tak, jak se navrácení stájí do původní podoby zdařilo. Tenhle výlet vám zabere opravdu celý den, je totiž našlapaný jednou zajímavostí za druhou a byla by škoda je minout.

Info o trase

Délka: 56,7 km

Náročnost:

RAZÍTKOVACÍ MÍSTA:
Restaurace Vasury Kolesa (telefon: 724 969 544),
Zámek Choltice
Zámek Choltice

Zámek společně s oborou tvoří odpočinkový areál, nabízí několik prohlídkových okruhů pro dospělé i pro děti. Zlatým hřebem je barokní kaple sv. Romedia. V zámeckém areálu si můžete zahrát discgolf, procházet se kolem soustavy rybníků a ti nejmenší zde najdou dětské hřiště. V areálu se nachází restaurace.
 

(telefon: 734 257 579)

Trasa
Start: Chlumec nad Cidlinou, vlakové nádraží -> 1,6 km směr Klicperovo náměstí, trasa č. 4284 -> 11,5 km směr Kladruby nad Labem, trasa č. 4290 -> 13,3 km směr obec Valy, trasa č. 2 Labská -> 1,3 km směr obec Klenovka, trasa č. 102 -> 1,3 km směr obec Veselí po silnici, za zatáčkou odbočit vpravo -> 5,3 km směr Choltice, trasa č. 4127 -> na konci městysu odbočit vpravo směr Stojice -> 1,4 km směr Stojice po silnici -> 2,7 km do Dolních Raškovic, trasa č. 4128 -> 1,2 km do Heřmanova Městce, trasa č. 4127 -> 15,5 km do Slatiňan, trasa č. 4179 - > 0,4 km k zámku Slatiňany, trasa č. 4112 -> 1,2 km do cíle na vlakovou stanici Slatiňany.