trasy

zobrazit seznam tras

11 - Do Kladského pomezí za Babičkou

Projeďte se krajem Boženy Němcové. Vydejte se od autokempu Rozkoš přes Zlíč, Studnici, Řešetovu Lhotu, Všeliby a Třtice do Žernova. Zde se pokochejte krajinou z volně přístupné rozhledny. Nenechte si ujít ani pohled do údolí z altánu zříceniny hradu Rýzmburk. Odtud sjedete příjemným klesáním do malebného údolí řeky Úpy, nazývané Babiččino. Cestou do České Skalice minete známá místa, jako Viktorčin splav,
Staré bělidlo
Staré bělidlo

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa východních Čech. Celá krajina Babiččina údolí a zámku Ratibořice je ideální pro poklidnou dovolenou v letním i zimním období. Objevíte zde známá místa z románu Boženy Němcové "Babička", jako je Rudrův mlýn nebo Staré bělidlo a blízký Viktorčin splav. Často se zde pořádají rozmanité kulturní akce, které se hlásí k odkazu Babičky. A tak zde uvidíte oživené postavy z románu – Barunku, pana mlynáře, Babičku nebo dokonce slavné čtyřnohé přátele v podání Sultána a Tyrla. Pokud oživlé postavy nezastihnete, musí Vám postačit Pomník Babičky s dětmi od sochaře Otto Gutfreunda.

, Rudrův mlýn či
zámek Ratibořice

Zámek Ratibořice

Poznejte, jak žila paní kněžna z Babičky Boženy Němcové. Zámeček je znám především jako letní sídlo Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské. Postavený je v empírovém slohu. Historické interiéry přibližují 19. a počátek 20. stol., v zámku jsou soustředěny pozoruhodné obrazové kolekce, grafika, sklo, porcelán, nábytkové sestavy a další předměty z 19. století. V červnu a v adventním čase vás zámkem provedou dobově oděné postavy inspirované knihou „Babička" spisovatelky Boženy Němcové.

. Nezapomeňte se zastavit také v Hereckém muzeu Viktorka. Cestou z údolí navštivte
Muzeum Boženy Němcové
Muzeum Boženy Němcové

Mládí Boženy Němcové ožívá v českoskalickém muzeu. Expozice na 400 m2 zahrnuje dokumentaci života a díla Boženy Němcové. Hlavní linie expozice sledují odděleně osudy a zkušenost spisovatelky, včetně rodinného kruhu či skupiny přátel, a chronologický vývoj tvorby. Obě linie jsou dokumentovány četnými originály dokumentů (fotografie, první vydání knih, osobní předměty) a předměty sekundárního charakteru (průřez ilustrátorské a sochařské tvorby, kopie archivních dokumentů, prosebných listků, portréty). V muzeu probíhají tradiční Jiřinkové slavnosti (od r. 1837) – třídenní oslava květin jiřinek spojená s bohatým kulturním programem.
v České Skalici s moderní expozicí věnovanou životu a dílu první české spisovatelky. V rámci prohlídky uvidíte i některé předměty a zajímavosti z její pozůstalosti. Jak probíhala školní výuka v 19. století, se dozvíte v Barunčině škole, kam chodila i malá Barunka Panklová.
Info o trase

Délka: 21 km

Náročnost:

RAZÍTKOVACÍ MÍSTA:
TIC
Česká Skalice
Česká Skalice

Herecké muzeum Viktorka

Herecké muzeum Viktorka

Herecký dům Viktorka se nachází v bezprostřední blízkosti Babiččina údolí v Ratibořicích. V muzeu si návštěvníci mohou prohlédnout fotografie, rekvizity, dokumenty a další předměty, které sem věnovali čeští divadelní, filmoví a televizní herci. Muzeum je rozděleno do dvou částí. Ve stálé expozici mohou návštěvníci zhlédnout osobní předměty herců, autogramy, plakáty, scénáře, kostýmy, rekvizity, fotografie a další, druhá část muzea se věnuje výročím a jubileím. Návštěvníci si mohou rovněž vyzkoušet natáčení s filmovou kamerou, objektivy, jízdou, světly, zvukem. Součástí hereckého domu Viktorka je také restaurace, víceúčelový sál, pokoje hotelového typu s wellness.

, Ratibořice
Autokemp Rozkoš

Trasa
Start: Autocamping Rozkoš ->1,8 km č. 30418 Zlíč -> 2,7 km 4018 Studnice -> 1,3 km č. 30412 Řešetova Lhota -> 2 km 4018, 4056 Bakov -> 1,4 km 4018 Třtice -> 4,1 km 4057 Bílý Most -> 10 km 4018
Česká Skalice
Česká Skalice
, křižovatka ulic Nádražní a T. G. Masaryka -> 850 m Třída T. G. Masaryka Autocamping Rozkoš.