trasy

zobrazit seznam tras

4 - Auto-moto-historický okruh

Vysoké Mýto vás uchvátí středověkými branami, věžemi i největším čtvercovým náměstím v Čechách. Milovníkům světa motorů by neměla uniknout bohatá expozice Muzea českého karosářství. A pak už směle na cestu za pohádkovým zámkem v Nových Hradech. Na návštěvu českého Versailles si nechte dost času. V jeho areálu vás čeká i Muzeum motokol, Galerie anglických klobouků či přírodní labyrint. A pokud byste si před cestou zpět do Vysokého Mýta chtěli užít přírodní krásy, prodlužte si výlet do
Toulovcových maštalí
Přírodní rezervace Toulovcovy maštale

Chráněný přírodní útvar tvořený pískovci mořského původu.  Jde o soustavu skalnatých údolí, zaříznutých místy až do výše 60 m do pískovců i podložních krystalických hornin. Údolí vyhloubily pramenné toky a pobočky řeky Novohradky. Svahy údolí tvoří pískovcové skalní stěny, místy rozčleněné do samostatných útvarů – věží a pilířů, výčnělků, rozsedlin, bloků.  Místy jsou též náznaky vývoje skalních měst (např. v Toulovcových a Městských Maštalích). Celková rozloha 1083,6 ha je rozdělena do několika oblastí: Prosečský potok, Karálky, Vranický potok, Voletínské údolí a Kvíčalnice. Terén zpřístupňuje hustá síť značených cest a vytváří možnost kruhových vycházek.

.
Info o trase

Délka: 35,8 km

Náročnost:

RAZÍTKOVACÍ MÍSTA:
Muzeum českého karosářství a TIC Vysoké Mýto
Zámek Nové Hrady
Zámek Nové Hrady
Významný rokokový zámek 17 km od Vysokého Mýta. Byl postaven v 18. století pověstným hrabětem z Chamaré, po r. 1948 pustl. V roce 1998 se dostal do soukromých rukou a byl nákladně opraven. Dnes se stal centrem turistických, cykloturistických výletů i společenských akcí. Zámek nabízí stylové interiéry, restauraci, cukrárnu, expozici Galerie klobouků a v původní barokní sýpce muzeum historie cyklistiky, největší ve střední Evropě.

Trasa
Start: 18 Vysoké Mýto -> Vanice -> Svařeň (Sejtinka) 6,8 km, 4227 Svařeň (Sejtinka) -> Pustina -> Libecina -> Leština 6,7 km, Maštale 8 Leština -> Morká Lhota 1,7 km, 4181 Mokrá Lhota -> Nové Hrady 1,4 km, 4229 Nové Hrady -> Bučina -> Hrušová -> Vysoké Mýto 19,2 km.